Ana Sayfa Dünya, Gündem, Sağlık, Teknoloji 24 Ocak 2021

YÜZEN ÇÖP ADALARI BÜYÜYOR ÇEVRE FELAKETE SÜRÜKLENİYOR

Çevre Bilimcilerden Çevreyi korumak için 5 adım Önerisi

Balkanlar’da atık krizi: Yüzen çöp adaları hızla büyüyor
Atık yönetiminde yaşanan sıkıntılar, son yıllarda çevreyi ve kamu sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştı. Bir zamanlar Sırbistan’ın en güzel noktalarından biri olan Potpek Gölü’ndeki çöp yığınları, Balkanlar’da giderek büyüyen çöp krizini gözler önüne seriyor. Çevresindeki tepeler ve çiftlik evleriyle eskiden ülkenin en çok ziyaret edilen balık tutma ve dinlenme alanlarından biri olan göl, yıllar içinde çöplerden görünmez hale geldi.

AFP’nin haberine göre, gölün yakınlarında oturan Milomir Mijovic, gölden gelen kokunun dayanılmaz hale geldiğini belirterek “Çocuklarımı buraya balık tutmaya ya da yazın göl kenarında oturmaya getiremediğim için üzülüyorum” dedi.

Potpek Gölü’nde plastik şişelerle ve her türden çöple oluşan “yüzen çöp adaları”, Balkanlar’daki atık krizini ortaya koyan örneklerden sadece biri. Batı Baklanlar, Avrupa’nın en büyük nehirlerinden ve en güzel doğal alanlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor. Ancak atık yönetimi sistemlerinde yaşanan sıkıntılar, son yıllarda çevreyi ve kamu sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştı.

Bütçe yetersizliği, eskiyen altyapı, yetkililerin ilgisizliği…
Bölgede düşük bütçe, eskiyen altyapı ve yetkililerin harekete geçmekte yetersiz kalması sonucu etkili bir atık yönetimi uygulanamıyor. Atık dönüşümünün de yaygın olmadığı bölgede, kentlerde ve kırsal alanlarda yasadışı çöp alanlarına birçok yerde rastlamak mümkün.

Kuzey Makedonya’da, özellikle başkent Üsküp’te toplanmayan çöp dağları ciddi çevre ve sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Kosova’daysa 1,8 milyonluk nüfusun sadece yarısına çöp toplama hizmeti verilebiliyor. Hükümetin raporlarına göre, ülkede yasadığı çöp alanları 2017-2019 arasında yüzde 60 arttı.

Son dönemde bölgede yoğunlaşan sağanak yağışlar da, yollardaki ve çöp alanlarındaki atıkları nehirlere sürükleyerek sorunun daha da büyümesine yol açtı. Bosna-Hersek’in doğusundaki Drina Nehri yakınında kurulu enerji tesisinin yetkilisi Tomislav Popovic, çöplerin barajlarda biriktiğini belirterek bazı belediyelerin de topladıkları çöpleri nehirlere boşalttığını söyledi. Çöpler arasında televizyon parçalarından futbol topuna ne aranırsa bulunabileceğini kaydeden Popovic, yılda 8 bin metreküp çöpün bölgedeki barajdan toplandığını ifade etti.

ÇEVREYİ KORUMAK İÇİN ÖNERİLEN 5 ADIM:
2021’de sürdürülebilir geleceği inşa edin: Çevreyi korumak için 5 adım
Bu yıl çevreye daha duyarlı olabilirsiniz.
Felaketlerle dolu bir yılın ardından 2021’de sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçiş daha büyük önem kazandı. Çevreci çözüm ve alışkanlıkları gündelik hayatınıza uygulayabilmek için atabileceğiniz başlıca beş adımı şöyle sıralayabiliriz.

Plastiklerden kurtulun
Plastik atıklar uzun yıllardır çevre problemlerinin başında geliyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun verilerine göre her yıl 8 milyon ton plastik okyanusa karışıyor. Plastik üretiminin 5’te biri Avrupa ülkelerinde yapılırken, Avrupa Çevre Ajansı 2016’da bunların yalnızca yüzde 30’unun temizlenebildiğini belirtti.

Veganizm
Vegan beslenmek gezegeni sürdürülebilir ve çevreci yöntemlerle kurtarmanın en önemli adımlarından biri. Oxford Üniversitesi’nin 2018’deki çalışmasında, et yemekten vazgeçmenin karbon ayak izini yüzde 73 oranında düşürdüğü ortaya çıktı. Araştırmacılar ayrıca yemeklerde et tüketilmemesiyle, tarım arazisi toprağı ihtiyacının da 3.1 milyar hektar civarında azalacağını tespit etti.

Yeniden kullanılabilir su şişeleri
Plastik su şişeleri çevreye ciddi zaralar veriyor. Yalnızca Avrupa’da her yıl 46 milyon plastik şişede su satın alınıyor. Bu yıl plastik şişe kullanımını azaltmak, çevre problemlerine karşı çözüm üretmek amacıyla önemli bir adım atmanızı sağlayabilir. Yeninden kullanılabilir şişeler çok daha çevreci ve sürdürülebilir bir seçenek.

Duş sürenizi azaltın
Duş almak gündelik yaşamın ve bakımın ayrılmaz bir parçası olsa bile, bu süreçte ciddi bir su kaybı yaşanıyor. Duşta geçirilen süreyi azaltmak hem çevreye hem de bütçenize faydalı olacak. İstatistiklere göre duşta bir dakika daha az vakit geçirmek 2 bin 400 litre suyun boşa gitmesinin, yani kişi başına 40 kilogram karbondioksitin atmosfere salımının önüne geçebilir.

İkinci el alışveriş
Küresel ölçekteki karbon salımının yüzde 10’u moda endüstrisi tarafından yapılıyor. Bu yıl ikinci el kıyafetlere yönelerek sözkonusu oranın ciddi şekilde azalmasını sağlayabilirsiniz. Tercihinizi ikinci el kıyafetlerden yana yaparak atık ve kirliliğin önüne geçerken, bütçenize de olumlu bir katkıda bulunabilirsiniz.
Kaynaklar: Independent Türkçe, Euronews, AFP, France 24
24 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |