Ana Sayfa İstanbul, Maltepe, Politika 6 Ocak 2021

CHP İLÇE BAŞKANI: ”HDP KANDİLLE BAĞINI KOPARTMADI”

Belediye başkanlarını görevden alıyorlar ama Milletvekilleri mecliste siyaset yapıyor, Hdp Kandil’le bağlarını koparmadı

Yerel bir medya kuruluşunda katıldığı canlı yayında soruları cevaplayan Chp ilçe başkanı Hdp kandil ile bağlarını koparmadı dedi.

Son dönemlerde Hdp belediyelerine kayyum ataması ve Hdp’li belediye başkanlarını görevden alma gerekçesi olarak akp iktidarı tarafından iddia edilen ‘Kandil” bağlantısı söylemi bu kez İstanbul da chp Maltepe ilçe başkanı Ali Cengiz Erol tarafından ileri sürüldü.

İlçe başkanı Erol Parti kapatılması sorusuna verdiği cevapta
”Partilerin kapatılması faydalı olmamıştır; tam tersi başka bir parti adı altında siyasi hayatlarına devam etmişlerdir.” dedi.

Bu kapatılmalarda yasada bir eksiklik mi var, çünkü başka bir parti adı altında çıkıyorlar, sonuçta kapatılmasını gerektiren kişiler orda şeklinde yöneltilen soruya Evet cevabını veren chp ilçe başkanı öyle devam etti.

Hdp Kandille bağlarını koparmadı iddiasında bulundu.
”Belediye başkanlarını görevden alıyorlar ama Milletvekilleri mecliste siyaset yapıyor. Hdp’nin Türkiye partisi olma gibi iddiaları vardı, Kandil’le bağlarını koparmadılar. Kapatmalara karşıyım, hazine yardımları kesile bilir.”

AİHM kararı konusunda yöneltilen soruya hüküm giymişse cezasını çekecek
”Selahhattin Demirtaş’ın teröre bulaştığını ben iddia edemem, Bugün ki hükumet diyor ki organik bağ var diyor. Bu organik bağ varsa, böyle bir bağlantısı olmuşsa delilleri varsa bir de hüküm giymişse cezasını çekecektir elbette ki. Partisinin genel başkanı , cumhurbaşkanı adayı ben içerde olmasını doğru bulmuyorum.” ifadeleriinde bulundu.

HDP’NİN 59 BELEDİYESİNE KAYYUM ATANDI
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart 2109 yerel seçimlerinde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde belediyesi olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı.
31 Mart’ta kazandığı 8 il belediyesinin tümüne kayyum atandı; HDP’nin elinde hiç il belediyesi kalmadı. Parti, dördü ilçe ve ikisi belde olmak üzere toplam 6 belediyeye sahip.
Onlar şu şekilde:
Kömür, Adıyaman
Patnos, Ağrı
Çınar, Diyarbakır
Karaçoban, Erzurum
Silopi, Şırnak
Balveren, Şırnak
06 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |