Ana Sayfa Sağlık 3 Ocak 2021

KONGO’DA YENİ ÖLÜMCÜL VİRÜS ‘Hastalık X’

Virolog, Kongo’daki yeni ölümcül hastalıkla ilgili verileri değerlendiriyor. Dünya koronavirüsle mücadele ederken, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ölümcül bir…

Virolog, Kongo’daki yeni ölümcül hastalıkla ilgili verileri değerlendiriyor.
Dünya koronavirüsle mücadele ederken, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ölümcül bir virüs tespit edildi. Daha önce Ebola’nın keşfedilmesine yardımcı olan mikrobiyolog profesörü Jean Jak Muyembe Tamfum, insanlığın bilinmeyen sayıda yeni virüslerle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Koronavirüs dünyayı kasıp kavururken, Afrika’da yeni bir ölümcül virüs tespit edildi. Konuyu inceleyen Mikrobiyoloji Profesörü Doktor Jean Jak Muyembe Tamfum, dünyayı yeni ve çok tehlikeli virüslere karşı hazırlıklı olmaya çağırdı.

DSÖ: “Kongo’da görülen “Hastalık X” Hızla Yayılabilir”
Dünyayı korkutan haber, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden geldi. Bir kliniğe başvuran hastaya ebola testleri yapıldı. Ancak sonuçlar negatif geldi. Bunun üzerine yeni tespit edilen hastalığa ya “beklenmedik” anlamına gelen “hastalık x” adı konuldu.

MOSKOVA, 3 Ocak – RIA Novosti. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Merkezi baş araştırmacısı Viktor Zuev, RT TV ile yaptığı bir söyleşide , Kongo’da yeni bir ölümcül “X hastalığı” nın ortaya çıkmasıyla ilgili veriler hakkında yorum yaptı.

Daha önce, 1976’da Ebola virüsünün tespit edilmesine yardımcı olan Profesör Jean-Jacques Muembe-Tamphum, bilinmeyen bir hastalığın yayılma riski konusunda uyardı. Ona göre, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde hastalardan biri erken kanamalı ateş semptomları gösterdi, ancak doktorların bildiği hastalıklara yönelik testler hala olumsuz sonuçlar veriyor.

Zuev’e göre bu bilgi açıklama gerektiriyor.
“Çeşitli uzak bölgeleri giderek daha fazla ziyaret etmeye başlıyoruz, bu nedenle virolojik bagajımızı bu uzak ülkelerde yaşayan insanların bagajlarıyla giderek daha fazla karıştırıyoruz ve bu oldukça açık bir şekilde hem enfeksiyona hem de rekombinasyona yol açabilir” dedi. …

Doktor, iyi anlaşılmadığı için yeni bir hastalık raporlarına yanıt vermek için henüz çok erken olduğunu vurguladı.
“Ama kendinden korkmana ve halkı korkutmana gerek yok” diye ekledi.

Zuev, çok sayıda hemorajik ateş nedeniyle bazı verilerin gözden kaçabileceği için patojeni tekrar kontrol etmenin tavsiye edilebilirliğine dikkat çekti.

In Rospotrebnadzor , daha önce belirtildiği yeni pandemik olmak henüz korku söyledi. Ancak, ajans “X hastalığı” ile ilgili tüm yayınları dikkatlice kontrol eder. (RIA Novosti)
03 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google NewsTema Tasarım |