Ana Sayfa Dünya, Sağlık 2 Ocak 2021

O ÜLKEDE ÖLÜMLER DURDURULAMIYOR

Ülke çapındaki topluluklar, koronavirüs vakalarındaki artışın acısını hissederken, Güney Kaliforniya’nın sıcak noktasındaki cenaze evleri, biriken cesetler için…

Ülke çapındaki topluluklar, koronavirüs vakalarındaki artışın acısını hissederken, Güney Kaliforniya’nın sıcak noktasındaki cenaze evleri, biriken cesetler için yer kalmadıkça yas tutan aileleri geri çevirmeleri gerektiğini söylüyor.

LOS ANGELES (AP) – Eyalet cenaze direktörleri derneği başkanı, Amerika Birleşik Devletleri 350.000 COVID-19 ölümü içeren korkunç bir çetele yaklaşırken, ölüm vakalarının sular altında kaldığını söyledi. Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre, ülkede 20 milyondan fazla insan enfekte oldu.

“40 yıldır cenaze işindeyim ve hayatımda asla bunun olabileceğini, bir aileye ‘Hayır, aile üyenizi alamayız’ demem gerektiğini düşünmemiştim,” dedi. Magda Maldonado, Los Angeles’taki Continental Cenaze Evi’nin sahibi.

Continental, günde ortalama 30 vücut kaldırma işlemi yapıyor – normal hızının altı katı. Morg sahipleri, taşmayı kaldırıp kaldıramayacağını görmek için birbirlerini arıyorlar ve cevap her zaman aynı: Onlar da dolu.

Maldonado, ceset seline ayak uydurmak için LA ve çevresindeki ilçelerde işlettiği dört tesisten ikisi için fazladan 15 metrelik buzdolapları kiraladı. Continental ayrıca, konut müşterileriyle ilgilenirken bir veya iki gündür hastanelerde teslim alma işlemlerini erteliyor.

California Cenaze Yöneticileri Derneği’nin yönetici direktörü Bob Achermann, cesetleri mumyalamak ve ölüm sertifikaları almak da dahil olmak üzere cesetleri gömme ve yakma sürecinin tümünün yavaşladığını söyledi. Normal zamanlarda ölü yakma bir veya iki gün içinde gerçekleşebilir; şimdi en az bir hafta veya daha uzun sürüyor.

Achermann, eyaletin güney kesiminde “konuştuğum her cenaze evinde” Elimizden geldiğince hızlı kürek çekiyoruz “diyor.

“Hacim inanılmaz ve ayak uyduramayacaklarından korkuyorlar” dedi. “Ve dalgalanmanın en kötüsü hala önümüzde olabilir.”

Kaliforniya’daki krizin merkez üssü Los Angeles County, yalnızca 10.000 COVID-19 ölümünü aştı. Bölgedeki hastaneler bunalmış durumda ve solunum sorunları olan eşi görülmemiş sayıda hastayı tedavi ederken oksijen gibi temellere ayak uydurmakta zorlanıyor. Cumartesi günü, ABD Ordusu Mühendisler Birliği mürettebatı bazı hastanelerin oksijen dağıtım sistemlerini güncellemek için geldi.

Johns Hopkins verilerine göre, ulusal olarak son yedi günde ortalama 2.500’den fazla insan COVID-19’dan öldü. Bu dönemde günlük olarak yeni bildirilen vaka sayısı, iki hafta öncesine göre ortalama 195.000’e yaklaştı.

Tatil toplantılarının vakalarda başka bir artışı tetikleyeceğinden korkuluyor.
Arkansas yetkilileri Cuma günü 4.300’den fazla yeni COVID-19 vakasının rekorunu bildirdi. Vali Asa Hutchinson, eyaletin “Noel gezileri ve toplantılarından sonra kesinlikle dalgalanma içinde olduğunu” tweetledi ve ekledi, “Bu yeni yıla girerken, ilk kararımız yönergeleri takip etmek olmalı.”

Kuzey Carolina yetkilileri ayrıca Yeni Yıl Günü’nde 9.527 doğrulanmış vaka bildirdi. Bu, önceki günlük yüksek seviyenin 1000’den fazla üzerinde.

Louisiana’da, COVID-19 komplikasyonlarından ölen seçilen bir kongre üyesi için Cumartesi günü bir cenaze töreni düzenlendi . Cumhuriyetçi Luke Letlow Salı günü 41 yaşında öldü. Yemin etmesi Pazar günü planlanmıştı. Eşi Julia Letlow’u ve 1 ve 3 yaşlarındaki iki çocuğunu geride bırakır.

Teksas’ta eyalet yetkilileri, personelin hastanede yatan 12.480’den fazla koronavirüs hastasını tedavi ettiği için yalnızca 580 yoğun bakım yatağına sahip olduklarını söylüyorlar, bu sayı Eylül ayından bu yana istikrarlı bir şekilde yükseldi ve geçen hafta rekor seviyelere ulaştı.

Arizona’daki Window Rock’ta Navajo Ulusu, enfeksiyon oranını yavaşlatmaya çalışmak için hafta sonu kilitlenmesinin ortasında kaldı. Kabile Cuma günü geç saatlerde yedi ölüm daha bildirdi ve salgının başlamasından bu yana toplam sayısı 23.429 vakaya ve 813 ölüme ulaştı. Rezervasyon Arizona, New Mexico ve Utah’ın bazı bölgelerini içerir.

Birçok kişi test edilmediği için enfeksiyon sayısının bildirilenden çok daha yüksek olduğu düşünülüyor ve araştırmalar, insanlara kendilerini hasta hissetmeden virüs bulaşabileceğini gösteriyor.

Cumartesi günü Arizona, Cuma ve Cumartesi günleri 18.943 yeni vaka bildirdi, bu iki günlük dönem için eyalet için bir rekor. Ayrıca Cumartesi günü 46 yeni ölüm bildirildi. (AP)
03 Ocak 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News XX Sitesi


Tema Tasarım |