Ana Sayfa Sağlık, Yazarlar 11.04.2021 10716 Görüntüleme
Stajyer Psikolog HAYRUNNİSA ŞENKAYA Artık Özgür İfade’de

Stajyer Psikolog HAYRUNNİSA ŞENKAYA Artık Özgür İfade’de

iç resim

Stajyer Psikolog Hayrunnisa Şenkaya

ŞİZOFRENİ HASTALIĞI

Şizofreni, Şizofreni , kişinin gerçeği değerlendirme yetisinin bozulduğu bir zihinsel hastalıktır Bu hastalığa sahip kişiler % 70 oranında kişiler arası ilişkilerinde bozulmalar görülür Şizofreni aslında , çoğu zaman kendini hissettirir .

Çocukluk döneminde bir kısım belirtiler başlar , fark edildiği sürece … İçe kapanma , yalnızlık vs.. Bunun bazı belirtileri vardır, yani yetişkinlik döneminde şizofreni hastalığına sahip olan kişilerin çocukluğu ; kız çocuklarında öğretmenleri tarafından pasif bir öğrenci olarak anılması , kız ve erkek kardeşler arasında karşılaştırıldığında bu hastalığa sahip kişilerin daha çok olumsuz duygusal ifade gösterdiği , akademik başarısızlık ve zeka geriligine yani nöropsikolojik testlerde diğerlerine göre düşük puana sahip olduğu örnek verilebilir .

Şizofreni hastaları günlük hayatta daha fazla stres yaşıyormuş gibi görülmeleri yalnıştır. Sadece strese karşı aşırı hassastır. Ve stres hastalığın nüksünü arttırır. Aileler nüksü etkileyebilir , şizofreni hastaları hastaneden ayrıldıktan sonra ailenin şizofreni hastalarının uyumu üzerinde etkisi vardır, hasta tedavi edildikten sonra tekrar hastaneye yatırılabilir burda çevrenin payı vardır , çünkü hastalığın nüksü artma ihtimali var . Hastaneden çıktıktan sonra neler oldu ?

Evde aile bireyleri arasında etkileşim nasıldı?

Ailelerin duygu dışa vurumu nasıl ?

Bu cevaplar yol göstericidir . Örneğin şizofreni hastalarının olağan dışı düşünceleri duygu dışa vurumu ( eleştiri , düşmanlık ) yüksek ailelerde daha çok eleştiriye neden olur . Ailenin bu tutumu şizofreni hastaları strese karşı hasas oldukları için kolayca strese neden olacaktır . hastalığın nuksunu arttırabilecegı gıbı istenmeyen davranışların , daha fazla olağan dışı düşünce ifadesine neden olmaktadır .

Aile şizofreniyi etkileyebilirlermi ?

Aile üyelerinin birbirleriyle belirsiz etkileşime girdiği , çok çatışma olması bu cevaplar fikir vericidir ama kesin değil

Şizofreni hastalığının nedeni çoktur .. Bunlardan bazıları ; Stres bunlardan bir tanesidir . Çünkü Stres durumunda hpa ekseni aktivite olur Kortizol salgılanır .. (Şizofrenide rol oynayan dopamin) kortizolda dopamine etki eder ,yani dopaminin aşırı aktivitesinden kaynaklanır .. stres hastalığın nüksünü arttırır . Genetik yatkınlığı da vardır.. Tedavisi , psikoterapi ilaçlardır , bireysel terapi ,.

HAYRUNNİSA ŞENKAYA

İNSTAGRAM: _stajyer_psikolog
11 nisan 2021 özgür ifade

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: Stajyer Psikolog
Tema Tasarım |