Ana Sayfa Uncategorized 13 Ağustos 2021

DSÖ’den Covid-19 kapan birinci kişi hakkında açıklama

Yaklaşık 2 yıldan bu yana dünyayı tesiri altına alan ve hayat stillerinde kökten değişikliğe neden olan koronavirüsün birinci çıkış noktası …

Yaklaşık 2 yıldan bu yana dünyayı tesiri altına alan ve hayat stillerinde kökten değişikliğe neden olan koronavirüsün birinci çıkış noktası merak edilmeye devam ediyor. Dünya Sıhhat Örgütü de bu merakı gidermek ismine bir grup oluşturdu. Prof. Dr. Peter Embarek’in öncülük ettiği takım, aylar sonra çok kıymetli sonuçlara ulaştı. Embarek, hastalığı birinci bulaştıran kişinin Wuhan Viroloji Enstitüsü’nün bir çalışanı olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu lisana getirdi.

“BU FİKİR DAHA MANTIKLI”

Ocak ayında Çin’in Wuhan kentindeki araştırmacı gruba liderlik eden Embarek,”Sahada numune alarak enfekte olan bir araştırmacının sıfırıncı hasta olabileceği hipotezi epey kuvvetli.Koronavirüsün direkt bir yarasadan beşere sıçradığı yer burası olabilir. Bu durum, rastgele bir köylünün birinci hasta olması fikrinden daha mantıklı” dedi.

“KANIT BULUNAMADI”

Embarek,Ocak ayında Çin’deyken Wuhan laboratuvarlarında yürütülen yarasa araştırması ile ilgili olduğuna dair direkt bir delil bulunamadığı açıkladı.

Lakin, Embarek ayrıyeten DSÖ uzman takımının Çinlilerle laboratuvar teorisini tartışmasının güç olduğunu da sözlerine ekledi: Görevi tamamlamadan 48 saat öncesine kadar, raporun laboratuvar kısmı hakkında konuşup konuşmayacağıımız konusunda hala bir anlaşmamız yoktu.

Cumhuriyet


13  Ağustos 2021/ Özgür İfade ®️ | İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google NewsTema Tasarım |