Ana Sayfa Uncategorized 10 Şubat 2021

İSTANBUL’DA BİR CHP BELEDİYESİNE DAHA GREV KARARI ASILDI

Geçen hafta Kadıköy belediyesine grev kararını asan emekçiler bu gün de Maltepe belediyesine grev kararını astı.

DİSK’e bağlı Genel-iş Sendikası Anadolu Yakası 2 Nolu Şube üyeleri Maltepe belediyesine grev kararını astı.

7 aydır belediyenin TİS masasında işçinin gerçekliğini görmezden gelmesi ve toplu iş görüşmelerini sürümcemeye sokma eğilimi içinde olması bir tarafa asgari ücretin altında kalan maaşlarından yakınan işçiler isyanda.

Maltepe Chp belediyesi belediye işçilerine enflasyonun altında zam önderdi.
Yüzde 7 gibi komik bir zam dayatan belediye başkanı Ali Kılıç yönetimi 5 aydır belediye emekçilerini oyalarak süreci tıkamasıyla gelinen aamada emekçiler adeta sefalet zammına razı olmayacaklarını belirterek emekten gelen güçlerini kullanacaklarını belirtiler.

ÇARŞAMBA GÜNÜ GREV KARARINI BELEDİYEYE ASIYORLAR
Belediye emekçileri tarafından yapılan açıklamada şunlar söylendi:
5 aydır 1500 işçiyi kapsayan Maltepe belediyesi ile disk genel iş Anadolu yakası 2 nolu şube ile birlikte tüm işçilerin katılımıyla hazırlanan toplu sözleşme taslağımız belediye yönetiminin de sosyal demokratlar işverenler sendikası sodemsen yetkilendirdiği işverenler sendikası ile 5 aydır sürdürdüğümüz toplu sözleşme müzakerede sonuca varılamamıştır.
Belediye yönetiminin görevlendirdiği sodemsen sosyal haklar dahil olmak üzere yüzde 7 zam teklifi sunmuş işyeri temsilcilerinin ve sendikanın tüm çabalarına rağmen sefalet ücret dayatmasına ısrar etmiştir.
Türkiye’de gerçek enflasyonu %40 larda olduğu böylesi bir dönemde belediye yönetimi bütün işçilerin kabul edeceği bir teklifle işçiye gelmemiştir. İşçilerin taleplerinin kabul edilmemesi üzerine Genel İş Anadolu yakası 2 nolu şubesinde örgütlülüğümüzle Maltepe Belediye binasına grev kararını astık. İleri ki aşamada; taleplerimizin makul ölçüde çözülmemesi durumunda 23 Şubat 2021 de greve çıkacağız” ifadelerine yer verildi.

GEÇTİĞİMİZ CUMA KADIKÖY BELEDİYESİNE GREV KARARI ASILMIŞTI
DİSK’e bağlı Genel-iş Sendikası Anadolu Yakası 1 Nolu Şube üyeleri 7 aydır belediyenin TİS masasında işçinin gerçekliğini görmezden gelmesi ve toplu iş görüşmelerini sürümcemeye sokma eğilimi içinde olması bir tarafa asgari ücretin altında kalan maaşlarına anflasyonun altında zam dayatan Chp Kadıköy Belediyesine 5 Şubat Cuma günü grev kararını asmışlardı.

ANADOLU YAKASINDAKİ 4 CHP BELEDİYESİ EMEKÇİLERE KARŞI ORTAK HAREKET EDİYOR
İstanbul Anadolu yakasında 4 Chp belediyesinin toplu iş görüşmelerinde emekçilere karşı ortak hareket etmesine emekçilerin tepkisi artarak devam ediyor. Her fırsatta emekten, işçiden dem vuran CHP’nin Anadolu yakasında yer alan Kadıköy, Maltepe, Ataşehir ve Kartal CHP Belediyeleri belediye işçilerinin toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinde işçilere karşı birleşerek ortak hareket ediyor.

Maltepe belediyesine grev kararını asmaya belediye yönetimi tarafından mecbur bırakıldıklarını aktaran belediye emekçileri yaşananlara tepkileri şöyle ifade etti:
”sosyal demokrasiden, emekten, haktan, hukuktan bahseden Chp işçilere karşı ortak cephe oluşturuyor, Bu tam bir komedidir, ikiyüzlülüğün daniskasıdır; işçilere karşı bu kadar hasmane ve düşmanca tavır takınılması kabul edile bilinir değil. Hükumetin asgari ücret zammını haklı olarak eleştiren ve az bulan CHP kendi belediyelerinde hükumetin asgari ücrete verdiği zammın da altında zam dayatıyor, dayattıkları yüzde 7 zammı başlarına çalsınlar” diyerek tepki gösterdi.

EKREM İMAMOĞLU’NUN NE YAPACAĞI MERAK KONUSU OLDU
Geçen yıl Maltepe’de iş bırakma eyleminde İBB başkanı Ekrem İmamoğlu İBB’ye bağlı ‘Kıyı Temizlik Personelini’ Maltepe’ye göndererek çöp toplama işini gerçekletirerek grev kırıcılığı yaptığına değinen bir başka belediye emekçisi işçi:
”Bakalım Ekrem bey bu sefer ne yapacak, yine emekçilerin üretimden gelen direniş gücünü, emek mücadelesini kırmak için yine Kıyı Temizlik Personellerini gönderecek mi. Bunlar kabul edile bilinir şeyler değil.” ifadelerine yer verdi.
10 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Google News

İlginizi çekebilir

Almanya’dan Çocuklara Destek

Almanya’dan Çocuklara Destek
Tema Tasarım |