Ana Sayfa Uncategorized 13 Ağustos 2021

Zindaşti için seferber olmuşlardı: Bir de hakkı olup vatandaş yapılmayanlar var

Çürük deyince aklımıza birinci gelenlerden biri de meyve ve sebzelerdir. Meyve ve sebzelerin çürüdüğünü her vakit görmeyebiliriz. Fakat …

Çürük deyince aklımıza birinci gelenlerden biri de meyve ve sebzelerdir. Meyve ve sebzelerin çürüdüğünü her vakit görmeyebiliriz. Fakat buzdolabını açtığımızda gelen kokuyla çürümenin farkına varırız. Kokunun geldiği yeri buluruz ve çürüyen yiyeceği buzdolabından çıkarırız.

Çürük kokusu çabucak kaybolmaz. Buzdolabını silmemiz gerekir. Şayet bu çürük çok derinse keskin bir koku bırakır. Çürük kokusu etrafındaki başka yiyeceklere de siner. Ve bu koku en taze yiyecekte bile duyulur.

Son devirde tartıştığımız eski AKP Milletvekili Burhan Kuzu’nun başrolünde olduğu rüşvet-tehdit-şantaj olayları tam da bahsedilen derin çürüklerden. Ve ortadan aylar geçmesine karşın çürük kokusu hala kaybolmadı.

Öyleyse anlatalım…

SARAY’DAN GELEN “ÇÜRÜK” KOKUSU

Hakkında organize hata örgütü yöneticisi olduğu teziyle soruşturma başlatılan Sedat Peker, Burhan Kuzu belgesini tekrar gündeme getirdi. İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti ile Kuzu’yu tanıştırdığını söyleyen AKP’nin eski Beşiktaş Bayan Kolları Lider Yardımcısı Aliye Uzun’a dikkat çekti.

Zindaşti, Kuzu, Uzun üçgeni ise bir “Vatandaşlık” sıkıntısına dayanıyordu.

Türk vatandaşlığı almak isteyen uyuşturucu baronu Zindaşti, Aliye Uzun üzerinden Burhan Kuzu ile temasa geçti. Zindaşti, tonlarca uyuşturucuyla yakalanan ve Ergenekon kumpasında Zekeriya Öz’ün saklı şahidi olan bir isimdi. Vatandaşlık alabilmesi için ortaya nüfuzlu şahısların girmesi gerekiyordu. O denli de oldu.

UYUŞTURUCU BARONU İÇİN SEFERBER OLDULAR

Aliye Uzun vatandaşlık işi için Zindaşti’den 650 bin lira istedi. Üstelik Uzun, Zindaşti’den kendi mecmuası için de 100 bin lira aldı.

Yüz binlerce lira ödeme alan Uzun, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Erdoğan’ın danışmanlığını yapan Kuzu’ya ulaştı. Kuzu da Saray telefonlarından yargıçları aradı, “Saray’dan aranıyorum” diyen yargı mensupları da çabuk kararlar aldı. Zindaşti’nin vatandaşlık alması için yüzlerce bin liralar havada uçuştu, devletin en zirvelerinden telefonlar yağdı.

Ayrıyeten, gazetemiz muhabiri Zehra Özdilek, devletin en üst kademelerinde bulunan isimlerin yalnızca Zindaşti için değil bir öbür baron Orhan Ünğan için de seferber olduğunu anlattı.

TÜRK VATANDAŞININ EŞİNİN REDDEDİLEN BAŞVURUSU

Pekala kanlı bir uyuşturucu baronu için tüm imkanlar devreye sokulurken on yıllardır yurt dışında yaşayan yurttaşın eşi için yaptığı vatandaşlık müracaatında ne mi oldu? Bir çırpıda reddedildi.

Türk vatandaşı F.T., S.T. isimli bayanla uzun yıllardır yaşadığı Romanya’da hayatını birleştirdi. F.T.’nin eşi Romanya vatandaşıydı. Her yıl Türkiye’yi de ziyaret ediyorlardı.

Ferdi. T., eşi Silvia T. için 2014 yılında Türk vatandaşlığı müracaatında bulundu. Fakat bir sene sonra müracaat reddedildi. Sebep ise Ferdi T.’nin terör örgütü PKK ile iltisaklı olduğu teziydi. Fakat Ferdi T. hakkında rastgele bir soruşturma, yakalama yahut dava yoktu. Ve yıllardır Türkiye’yi tekraren ziyaret etmişlerdi. Hiçbir sorun yaşamamışlardı. Öte yandan Ferdi T. münasebet gösterilerek Silvia T.’nin vatandaşlık başvurusu reddedildi.

Başvurusu reddedilen Silvia T. avukatı aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na dava açtı. Avukatı tarafından, Ankara İdari Mahkemesi’nde açılan davada, Ferdi T.’nin terör örgütü kontağına dair rastgele bir evrak, temas, kanıt, tanıklık olmadığına dikkat çekildi. “Doğu Anadolu bölgesinde doğan herkes terörist midir?” diye soruldu. Ve terörist olduğu söylenen kişinin bir sicil kaydının bulunmadığı belirtildi. Şayet varsa bir terör örgütü iltisaklığı “yargılansın” denildi.

Lakin sonuç değişmedi. MİT’ten saklı bir doküman geldiği söylendi. Ve yıllarca Türkiye’ye gelen rastgele bir hata kaydı çıkmayan Türk vatandaşının “terörist” olduğuna hükmedildi.

Yani çürük kokusunu gidermek o denli kolay değildi.

Cumhuriyet


13  Ağustos 2021/ Özgür İfade ®️ | İstanbul’un Siyasi Gazetesi

Google NewsTema Tasarım |