Ana Sayfa Yazarlar 20 Şubat 2021

UZAY ARACI

Haberler peloeşe gelmekte, Dünya için önemli bir olay,.. Bilim yine yapacağını yaptı. Dikti gözünü uzaya ve oradaki…

Haberler peloeşe gelmekte,
Dünya için önemli bir olay,..
Bilim yine yapacağını yaptı. Dikti gözünü uzaya ve oradaki gezegenlere… aradığını bulabilecek mi bilinmez.. Ama şu gerçek ki, bukduklarıyla çok şey elde edecek…

Hadi hayırlısı niyetimiz var ama hayırlısı Allahtan,bizede nasip olur inşallah, bizde gideriz uzaya inşallah.. Bizi durakoyalım,rlşn oğlu,şimdi oralarda.. Bakın ne diyor haberler.. birlikte fikredio okuyalım…

*… AMERİKAN UZAY ARACI PERSEVERANCE MARS GEZEGENİNE İNDİ…

NASA’NIN UZAY ARACI MARS’TA YAŞAM İZLERİ ARAYACAK.

MARS’TAN İLK FOTOĞRAFINI “Selam dünya, sonsuz evime ilk bakışım” NOTUYLA Paylaştı… .

NASA’nın bir ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı Perseverance, 7 aylık yolculuğunu tamamlamış oldu. Perseverance aracı, kendisine verilen görevleri yerine getirmek için çalışmalara başladı.

PERSEVERANCE NE DEMEK?
NASA’nın Mars’a gönderdiği uzay aracının ismi olan Perseverance’nin anlamı Türk diline “Azim” olarak çevriliyor. Perseverance (eski adı ile Mars 2020 veya Percy), NASA’nın Mars Keşif Programı’nın parçası olarak yapılan bir keşif aracıdır. Kamuoyunda dikkat çeken uzay aracı 30 Temmuz 2020 tarihinde Florida’da bulunan Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nden uzaya fırlatıldı.

PERSEVERANCE’IN ÖZELLİKLERİ
Ortalama bir otomobil büyüklüğünde (3 metre boyunda, 2,7 metre genişliğinde, 2,2 metre yüksekliğinde) ve 1025 kilogram ağırlığında bir araç olan Perseverance “çok misyonlu radyoizitop termoelektrik jeneratör” adı verilen bir enerji kaynağı sayesinde hareket ediyor. Bu jeneratör plütonyumun radyoaktif bozunmasıyla ortaya çıkan ısı enerjisini elektriğe dönüştürerek uzay aracını hareket ettiriyor.

MARS UZAY ARACI PERSEVERANCE GÖREVLERİ NELER?
Perseverance’ın görevi, Mars’ta eğer varsa, geçmişte yaşamış mikroskobik canlıların izini sürmek. 1970’lerde gerçekleştirilen Viking misyonlarından bu yana doğrudan “biyolojik imza” arayan ilk NASA misyonu Perseverance olacak. Perseverance, Mars’ta yaşamın mümkün olup olmadığını sentezleyecek olan araç, kaya ve regolit örneklerini toplayarak Dünya’ya dönecek. Öte yandan, ABD, Perseverance ile 9 kez başarılı şekilde Mars’a uzay aracı gönderen tek ülke olma özelliğine kavuştu.

PERSEVERANCE DÜNYA’YA NE ZAMAN DÖNECEK?
Perseverance Mars’ta bulunan Jezero Krateri’ni en az 1 Mars yılı boyunca (Dünya zamanıyla yaklaşık 687 gün) boyunca inceleyecek.

Ardından 2030’lı yıllarda yeniden Dünya’ya dönecek.
NASA Jezero Krateri’nden elde edilecek verilerin Burdur’da bulunan Salda Gölü’nden alınan örneklerle kıyaslanacağını, Salda’nın Mars’ı daha iyi anlamamızı sağlayacağını da duyurdu.

Kaya ve toprak parçalarını toplayarak Dünya’ya gönderilmek üzere tüplere doldurup Mars yüzeyine bırakacak olan uzay aracı, aynı zamanda Kızıl Gezegen’in jeolojik yapısını inceleyerek, gelecekte Mars’a inecek astronotların, atmosferdeki karbondioksitten oksijen üretip üretemeyeceklerini test edecek.

Perseverance’ın hazırladığı tüpler ise NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından 2026’da Mars’a gönderilmesi planlanan daha küçük bir araç tarafından buradan alınacak ve Dünya’ya getirilecek.

oyuncak gibi geliyor insana ama gerçek bu.. (benim korkum, bizdeki şu kendini Allaha arkadaş sanıp, kıçından müridine hava basan sahtekar şeyhin biri dur deyip parçalamasa bari aracı.. hahhaaa!!!!)
Hoş kalın hoşçakalın, sağlıkla kalın
(kaynak.. CNN TÜRK)
TAŞKIN’CA – Hüseyin Taşkın
21 Şubat 2021 / ÖZGÜR İFADE

Yazarın Diğer Makalelerine Göz Atmak İster Misiniz!

MERDANELİ KOLLU MAKİNA

PİSLİK NEDİR?

GÖKOVA / 1982

Google News

İlginizi çekebilir

İKİ YÜZLÜ KORONA VE ADALET

İKİ YÜZLÜ KORONA VE ADALET
Tema Tasarım |