Belenbaşı Yörük Kültürü'nü Tanıtma ve Kiraz Festivali

ÖZEL HABER 10.06.2024 - 14:23, Güncelleme: 10.06.2024 - 14:35 15230+ kez okundu.
 

Belenbaşı Yörük Kültürü'nü Tanıtma ve Kiraz Festivali

Ege'nin muhteşem köylerinden biri olan Buca Belenbaşı köyü, doğal güzelliği ve konuk sever insanlarıyla görülmeye değer...

Sevgi Tokatlıoğlu İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla, Buca Belediyesi tarafından düzenlenen Festival Belenbaşı mahalle muhtarlığının da destek vermesiyle gerçekleşti. Bu yıl 17. yapılan Festival köy girişinden, festival alanına kadar yürüyüş kortejiyle başladı. Korteje Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, Buca Belediyesi başkan yardımcısı, Buca Kaymakamı ve çeşitli dernekler, sivil toplum kuruluşlarıyla vatandaşlar katıldı. Festival'de körüklü çizmeleriyle Yörük derneklerinin erkek temsilcileri, yöresel otantik kıyafetleri ile Yörük kadınları temsilcileri renkli görüntüler sergilediler. Gün boyu halk oyunları gösterisi, yarışmalar, Yörük kültürünü yansıtan standlar, organik pazar ile Yörük yaşamı gözlerde canlandı. Buca Belediye Başkanı Görkem Duman festivalde halkla beraber oldu. Gün içinde insanlar mutlu, güler yüzlü ve neşeliydiler. Festival'de ürün kalitesine göre; 1.lik, 2.lik, 3.lük ödülleri verildi. Ödül sahibi üreticilere maddi değeri olan, üretimlerinde kullanabilecekleri ödüller de taktim edildi.    Festival'e katılan insanlara;  keşkek, yayık ayranı, kiraz gibi ikramlar dağıtıldı. Ayrıca organik köy pazarında ziyaretçiler alış veriş yaptılar. Köyde organik köy pazarı her pazar kurulmaktadır. Festival'e 30 ilâ 50 arasında dernek ve sivil toplum kuruluşları katılım sağladı.   Halk müziği sanatçıları Ali Çakar ve Zeynep İlhan sahne aldı. Halk türkülerle zevkli zaman geçirdi. Daha sonra değerli ünlü sanatçı Hüseyin Turan konser verdi.    Yörük kültürünün gelecek nesillere aktarılması için yapılan bu festival Anadolu kültürünü yansıtmaktadır. Anadolu coğrafyası o kadar çeşitli kültürel dokuya sahip ki bunu yaşatmak ve gurur duymamak imkânsız.. Belenbaşı köyünün  geçim kaynağı olarak kiraz, zeytin, bardacık incir başı çekmektedir. Bu güzel köy geçmişini   unutmazken; günümüzde de kültürel değişime ayak uydurarak geçmişi ve geleceği harmanlayarak yeni nesilleri yetiştiriyor. Köyde tiyatro, saz kursu, gitar kursu, matematik kursu, satranç gibi kurslarla gençlik yeniliğe açık yetişiyor. Atalarımız geçmişinin  kıymetini bilmeyenin, geleceği olmaz diye boşuna söylememişlerdir.    Yöresel ürünler, bölgesinde korunmalı ve geleceğe aktarılmalıdır. Festival'ler bu nedenle çok değerlidir. Belenbaşı köyü sizleri her yıl düzenlenen kiraz festivaline bekliyor. Organik köy pazarında keşkek satışı yapan geleneksel kıyafetleri ile bir yörük kadını..
Ege'nin muhteşem köylerinden biri olan Buca Belenbaşı köyü, doğal güzelliği ve konuk sever insanlarıyla görülmeye değer...

Sevgi Tokatlıoğlu

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla, Buca Belediyesi tarafından düzenlenen Festival Belenbaşı mahalle muhtarlığının da destek vermesiyle gerçekleşti.

Bu yıl 17. yapılan Festival köy girişinden, festival alanına kadar yürüyüş kortejiyle başladı. Korteje Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, Buca Belediyesi başkan yardımcısı, Buca Kaymakamı ve çeşitli dernekler, sivil toplum kuruluşlarıyla vatandaşlar katıldı.


Festival'de körüklü çizmeleriyle Yörük derneklerinin erkek temsilcileri, yöresel otantik kıyafetleri ile Yörük kadınları temsilcileri renkli görüntüler sergilediler.


Gün boyu halk oyunları gösterisi, yarışmalar, Yörük kültürünü yansıtan standlar, organik pazar ile Yörük yaşamı gözlerde canlandı. Buca Belediye Başkanı Görkem Duman festivalde halkla beraber oldu. Gün içinde insanlar mutlu, güler yüzlü ve neşeliydiler.

Festival'de ürün kalitesine göre; 1.lik, 2.lik, 3.lük ödülleri verildi. Ödül sahibi üreticilere maddi değeri olan, üretimlerinde kullanabilecekleri ödüller de taktim edildi.


   Festival'e katılan insanlara;  keşkek, yayık ayranı, kiraz gibi ikramlar dağıtıldı. Ayrıca organik köy pazarında ziyaretçiler alış veriş yaptılar. Köyde organik köy pazarı her pazar kurulmaktadır. Festival'e 30 ilâ 50 arasında dernek ve sivil toplum kuruluşları katılım sağladı.
 

Halk müziği sanatçıları Ali Çakar ve Zeynep İlhan sahne aldı. Halk türkülerle zevkli zaman geçirdi. Daha sonra değerli ünlü sanatçı Hüseyin Turan konser verdi.

   Yörük kültürünün gelecek nesillere aktarılması için yapılan bu festival Anadolu kültürünü yansıtmaktadır. Anadolu coğrafyası o kadar çeşitli kültürel dokuya sahip ki bunu yaşatmak ve gurur duymamak imkânsız..

Belenbaşı köyünün  geçim kaynağı olarak kiraz, zeytin, bardacık incir başı çekmektedir. Bu güzel köy geçmişini   unutmazken; günümüzde de kültürel değişime ayak uydurarak geçmişi ve geleceği harmanlayarak yeni nesilleri yetiştiriyor. Köyde tiyatro, saz kursu, gitar kursu, matematik kursu, satranç gibi kurslarla gençlik yeniliğe açık yetişiyor. Atalarımız geçmişinin  kıymetini bilmeyenin, geleceği olmaz diye boşuna söylememişlerdir.

   Yöresel ürünler, bölgesinde korunmalı ve geleceğe aktarılmalıdır. Festival'ler bu nedenle çok değerlidir. Belenbaşı köyü sizleri her yıl düzenlenen kiraz festivaline bekliyor.Organik köy pazarında keşkek satışı yapan geleneksel kıyafetleri ile bir yörük kadını..

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.