Gönüllü Tiyatroculardan Farkındalık Çağrısı

ÖZEL HABER 16.12.2023 - 18:56, Güncelleme: 16.12.2023 - 19:02 11214+ kez okundu.
 

Gönüllü Tiyatroculardan Farkındalık Çağrısı

Kentsel yaşamın hızlı ve yorucu karmaşasında gözardı edilen huzurevinde kalan yaşlıların iç dünyası, “Araba Kabağa Dönmeden” adlı oyunla sahneye taşınıyor.

Ülkemizde ve dünyada büyük bir toplumsal sorun haline gelen aile içi iletişimsizliği ve kuşak çatışmasını çarpıcı ve esprili diyaloglarla gözler önüne seren oyunun prömiyeri, Kartal Belediyesi Soğanlık Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Oyun, yazar ve yönetmen Dilek Uyar’ın huzurevlerinde yaşlılarla birebir kurduğu iletişim ve gözlemlerine dayalı gerçek yaşamdan kesitler sunuyor. Bilinen dramatik durağan sahnelerin tersine, alışılmışın dışında eğlenceli ve dans performanslı müzikal bir komedi olarak sahnelenen oyun, güldürürken  aynı zamanda düşündürüyor ve izleyicide toplumsal sorumluluk duygusu uyandırıyor. Sosyal yaşamdan dışlanan dezavantajlı kesimlere yönelik farkındalık projesi olarak karşımıza çıkan oyun, ömür boyu baskılanan duygularını ve hayallerini, yaşamlarının sonbaharında doyasıya yaşamak isteyen huzurevinde kalan bir grup yaşlının eğlence hevesiyle; tekdüze yaşamlarıyla sıradanlaşmış yakınları arasındaki iletişim-SİZ-lik, izleyicinin kendi aile içi iletişimiyle ve gelecekteki yaşlılık haliyle yüzleşmesini sağlıyor.  Yediden yetmişe gönüllü oyunculardan oluşan Süpürgeli Oyuncular Tiyatro Topluluğu’nun en küçük oyuncusu sekiz, en büyük oyuncusu ise seksen beş yaşında. Hazırlık çalışmaları esnasında en sevdiği yakınlarını kaybeden iki gönüllü oyuncunun, yaslı yüreklerindeki derin acıyla provalara devam ederek sahnelenen oyun, sanat aşkının iyileştirici gücüyle izleyiciye unutulmaz duygusal anlar yaşatıyor. Kalabalık bir kadroyla özveri, sevgi ve umutla sahneye hazırlanan oyun, bilinen klişe ticari oyunların çok üstünde, sergilediği doğal oyunculuk performansı ve evrensel insancıl mesajıyla ön plana çıkıyor. Oyunun en önemli özelliği ise yazar ve yönetmen Dilek Uyar’ın, tiyatro deneyimi olmayan halktan kişilere verdiği uygulamalı tiyatro eğitimiyle, profesyonel doğal bir performansla başarılı bir oyun çıkarmış olması. “İyilik Yap İyi Ol Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği”ne bağlı İyilik Sanat Atölyesi’nin Dilek Uyar yönetimindeki Süpürgeli Oyuncular Tiyatro Topluluğu, Kartal’da hayata geçen sahneyle, İstanbul kültür sanat yaşamına yeni bir soluk kazandırıyor. “Araba Kabağa Dönmeden” adlı oyun, Kartal Belediyesi’nin desteğiyle ücretsiz olarak Soğanlık Kültür Merkezi’nde 17 Aralık Pazar günü saat 19:00’da izleyicilerle buluşacak.
Kentsel yaşamın hızlı ve yorucu karmaşasında gözardı edilen huzurevinde kalan yaşlıların iç dünyası, “Araba Kabağa Dönmeden” adlı oyunla sahneye taşınıyor.

Ülkemizde ve dünyada büyük bir toplumsal sorun haline gelen aile içi iletişimsizliği ve kuşak çatışmasını çarpıcı ve esprili diyaloglarla gözler önüne seren oyunun prömiyeri, Kartal Belediyesi Soğanlık Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Oyun, yazar ve yönetmen Dilek Uyar’ın huzurevlerinde yaşlılarla birebir kurduğu iletişim ve gözlemlerine dayalı gerçek yaşamdan kesitler sunuyor. Bilinen dramatik durağan sahnelerin tersine, alışılmışın dışında eğlenceli ve dans performanslı müzikal bir komedi olarak sahnelenen oyun, güldürürken  aynı zamanda düşündürüyor ve izleyicide toplumsal sorumluluk duygusu uyandırıyor.

Sosyal yaşamdan dışlanan dezavantajlı kesimlere yönelik farkındalık projesi olarak karşımıza çıkan oyun, ömür boyu baskılanan duygularını ve hayallerini, yaşamlarının sonbaharında doyasıya yaşamak isteyen huzurevinde kalan bir grup yaşlının eğlence hevesiyle; tekdüze yaşamlarıyla sıradanlaşmış yakınları arasındaki iletişim-SİZ-lik, izleyicinin kendi aile içi iletişimiyle ve gelecekteki yaşlılık haliyle yüzleşmesini sağlıyor. 

Yediden yetmişe gönüllü oyunculardan oluşan Süpürgeli Oyuncular Tiyatro Topluluğu’nun en küçük oyuncusu sekiz, en büyük oyuncusu ise seksen beş yaşında. Hazırlık çalışmaları esnasında en sevdiği yakınlarını kaybeden iki gönüllü oyuncunun, yaslı yüreklerindeki derin acıyla provalara devam ederek sahnelenen oyun, sanat aşkının iyileştirici gücüyle izleyiciye unutulmaz duygusal anlar yaşatıyor.

Kalabalık bir kadroyla özveri, sevgi ve umutla sahneye hazırlanan oyun, bilinen klişe ticari oyunların çok üstünde, sergilediği doğal oyunculuk performansı ve evrensel insancıl mesajıyla ön plana çıkıyor.

Oyunun en önemli özelliği ise yazar ve yönetmen Dilek Uyar’ın, tiyatro deneyimi olmayan halktan kişilere verdiği uygulamalı tiyatro eğitimiyle, profesyonel doğal bir performansla başarılı bir oyun çıkarmış olması.

“İyilik Yap İyi Ol Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği”ne bağlı İyilik Sanat Atölyesi’nin Dilek Uyar yönetimindeki Süpürgeli Oyuncular Tiyatro Topluluğu, Kartal’da hayata geçen sahneyle, İstanbul kültür sanat yaşamına yeni bir soluk kazandırıyor.

“Araba Kabağa Dönmeden” adlı oyun, Kartal Belediyesi’nin desteğiyle ücretsiz olarak Soğanlık Kültür Merkezi’nde 17 Aralık Pazar günü saat 19:00’da izleyicilerle buluşacak.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.