‘Kuran dilidir’ demişti… Şahin Filiz’den Özgür Özel’e ‘Arapça’ soruları

GÜNDEM 13.05.2024 - 22:16, Güncelleme: 13.05.2024 - 22:16 10041 kez okundu.
 

‘Kuran dilidir’ demişti… Şahin Filiz’den Özgür Özel’e ‘Arapça’ soruları

Felsefeci ve ilahiyatçı Prof. Şahin Filiz, "Arapça tabelalara karışmayın. Arapça Kur’an dilidir" diyen CHP lideri Özgür Özel'e "Kayıtsız, küreksiz, vergisiz tabela sırf Arapça olduğu için mi dokunulmaz? Türkçe yazınca dokunulur mu? Sen hangi ülkenin muhalefet liderisin?" sorusunu sordu.

Veryansın TV yazarı Prof. Şahin Filiz, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “Arapça tabelalara karışmayın. Arapça Kur’an dilidir, halk incinir. Gidip de belediye başkanı eliyle o tabelayı indirmemeli” sözlerine ilişkin olarak paylaşımda bulundu. Arapçanın “Kuran dili” olmadığını belirten Prof. Filiz, CHP lideri Özel’in sözlerine dair “Cehaletin hangi yanını düzelteceğimizi şaşıyorum.” ifadelerini kullandı. Arapça tabelaların “kayıtsız, küreksiz, vergisiz” olduğu için indirildiğini vurgulayan Filiz, Özel’e “Türkiye Cumhuriyeti’nin dili Türkçedir. Halkına Türk milleti denir. Batı dilleri de dahil Türkçe dışında her dil, yabancı dildir.” hatırlatmasında bulundu. ‘HANGİ ÜLKENİN MUHALEFET LİDERİSİN?’ Filiz, X hesabından şu ifadeleri paylaştı:  “Arapça Kur’an dili değildir; Kur’an Arapça’dır, o kadar. Arapça yazan tabelalar da ayet-i kerime değildir ki haklı olarak kaldırıldığında Türk Halkı incinsinCehaletin hangi yanını düzelteceğimizi şaşıyorum. Kayıtsız, küreksiz, vergisiz tabela sırf Arapça olduğu için mi dokunulmaz? Türkçe yazınca dokunulur mu? Sen hangi ülkenin muhalefet liderisin? Aklın başında mı? Bu muhalefet sikletini bu zayıf akıl terazisi ile tartamazken iktidarı nasıl yükleneceksin? Türkiye Cumhuriyeti’nin dili Türkçedir. Halkına Türk milleti denir. Batı dilleri de dahil Türkçe dışında her dil, yabancı dildir. Türkçeye sıradan dil muamelesi yapan her kim olursa, o da bizim için yabancı ve sıradan hükmündedir.” Kaynak: Veryansın Tv
Felsefeci ve ilahiyatçı Prof. Şahin Filiz, "Arapça tabelalara karışmayın. Arapça Kur’an dilidir" diyen CHP lideri Özgür Özel'e "Kayıtsız, küreksiz, vergisiz tabela sırf Arapça olduğu için mi dokunulmaz? Türkçe yazınca dokunulur mu? Sen hangi ülkenin muhalefet liderisin?" sorusunu sordu.

Veryansın TV yazarı Prof. Şahin Filiz, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “Arapça tabelalara karışmayın. Arapça Kur’an dilidir, halk incinir. Gidip de belediye başkanı eliyle o tabelayı indirmemeli” sözlerine ilişkin olarak paylaşımda bulundu.

Arapçanın “Kuran dili” olmadığını belirten Prof. Filiz, CHP lideri Özel’in sözlerine dair “Cehaletin hangi yanını düzelteceğimizi şaşıyorum.” ifadelerini kullandı.

Arapça tabelaların “kayıtsız, küreksiz, vergisiz” olduğu için indirildiğini vurgulayan Filiz, Özel’e “Türkiye Cumhuriyeti’nin dili Türkçedir. Halkına Türk milleti denir. Batı dilleri de dahil Türkçe dışında her dil, yabancı dildir.” hatırlatmasında bulundu.

‘HANGİ ÜLKENİN MUHALEFET LİDERİSİN?’

Filiz, X hesabından şu ifadeleri paylaştı: 
“Arapça Kur’an dili değildir; Kur’an Arapça’dır, o kadar. Arapça yazan tabelalar da ayet-i kerime değildir ki haklı olarak kaldırıldığında Türk Halkı incinsinCehaletin hangi yanını düzelteceğimizi şaşıyorum.

Kayıtsız, küreksiz, vergisiz tabela sırf Arapça olduğu için mi dokunulmaz? Türkçe yazınca dokunulur mu? Sen hangi ülkenin muhalefet liderisin? Aklın başında mı? Bu muhalefet sikletini bu zayıf akıl terazisi ile tartamazken iktidarı nasıl yükleneceksin?

Türkiye Cumhuriyeti’nin dili Türkçedir. Halkına Türk milleti denir. Batı dilleri de dahil Türkçe dışında her dil, yabancı dildir. Türkçeye sıradan dil muamelesi yapan her kim olursa, o da bizim için yabancı ve sıradan hükmündedir.”


Kaynak: Veryansın Tv

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.