Kuzey Marmara Otoyolu’nun Çevresindeki Alanlar Orman Dışında Çıkarıldı

ÖZEL HABER 29.06.2024 - 23:20, Güncelleme: 29.06.2024 - 23:20 9681 kez okundu.
 

Kuzey Marmara Otoyolu’nun Çevresindeki Alanlar Orman Dışında Çıkarıldı

Dört ildeki bazı alanlar orman statüsünden çıkarıldı

T24// Artvin’de 9 bin, Bitlis’te 17 bin, İzmir’de 285 bin ve İstanbul’da 181 bin metrekarelik alan orman dışına çıkarıldı. İstanbul’un Kuzey Ormanları da bu noktaların içerisinde yer aldı. Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre, Resmi Gazete’de dün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararla Artvin, Bitlis, İstanbul ve İzmir’deki orman sınırları değişti. Artvin’de 9 bin, Bitlis’te 17 bin ve İstanbul’da 181 bin metrekarelik alan orman statüsünden çıkarıldı. İstanbul’un Kuzey Ormanları da bu noktaların içerisinde yer aldı. Sermayenin madencilik çalışmaları kapsamında yok ettiği İstanbul’un temiz hava ve su kaynağı olan Kuzey Ormanları’nda parçalanma sürerken böyle bir karar alınması yaşam savunucuları tarafından eleştirildi. Cumhuriyet’e açıklamalarda bulunan Kuzey Ormanları Savunması’ndan Başar Alipaça, “Orman dışına çıkarılan alanlar yapılaşmanın arttığı, orman boşluklarının bulunduğu alanlar. Maalesef özellikle Elmalı tarafında yoğun yapılaşma mevcut. Kuzey Marmara Otoyolu’nun çevresindeki alanlar orman dışında çıkarıldı” dedi. Alipaça şöyle devam etti: “Bizler Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havaalanı gibi yapılara karşı çıkarken bundan bahsediyorduk. Bu projeler Kuzey Ormanları’nın beşte birini yok etti, 10 milyonlarca ağaç kesildi. Bundan daha fazlasının da talanın ardından etrafında yaşanan inşaat ve faaliyetlerle olacağını söylemiştik. Bu söylemlerimiz yavaş yavaş gerçekleşiyor. Ormanların parçalanması en tehlikeli süreçtik. Ormanlar niteliğini yitiriyor.”
Dört ildeki bazı alanlar orman statüsünden çıkarıldı

T24//
Artvin’de 9 bin, Bitlis’te 17 bin, İzmir’de 285 bin ve İstanbul’da 181 bin metrekarelik alan orman dışına çıkarıldı. İstanbul’un Kuzey Ormanları da bu noktaların içerisinde yer aldı.

Cumhuriyet'ten Şeyda Öztürk'ün haberine göre, Resmi Gazete’de dün Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararla Artvin, Bitlis, İstanbul ve İzmir’deki orman sınırları değişti. Artvin’de 9 bin, Bitlis’te 17 bin ve İstanbul’da 181 bin metrekarelik alan orman statüsünden çıkarıldı. İstanbul’un Kuzey Ormanları da bu noktaların içerisinde yer aldı.

Sermayenin madencilik çalışmaları kapsamında yok ettiği İstanbul’un temiz hava ve su kaynağı olan Kuzey Ormanları’nda parçalanma sürerken böyle bir karar alınması yaşam savunucuları tarafından eleştirildi. Cumhuriyet’e açıklamalarda bulunan Kuzey Ormanları Savunması’ndan Başar Alipaça, “Orman dışına çıkarılan alanlar yapılaşmanın arttığı, orman boşluklarının bulunduğu alanlar. Maalesef özellikle Elmalı tarafında yoğun yapılaşma mevcut. Kuzey Marmara Otoyolu’nun çevresindeki alanlar orman dışında çıkarıldı” dedi.

Alipaça şöyle devam etti:

“Bizler Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Havaalanı gibi yapılara karşı çıkarken bundan bahsediyorduk. Bu projeler Kuzey Ormanları’nın beşte birini yok etti, 10 milyonlarca ağaç kesildi. Bundan daha fazlasının da talanın ardından etrafında yaşanan inşaat ve faaliyetlerle olacağını söylemiştik. Bu söylemlerimiz yavaş yavaş gerçekleşiyor. Ormanların parçalanması en tehlikeli süreçtik. Ormanlar niteliğini yitiriyor.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.