'Utanç kampanyası': Fransa'da katil polise 1 milyon Euro bağış

DÜNYA (Gazete Duvar) - Gazete Duvar | 04.07.2023 - 00:03, Güncelleme: 04.07.2023 - 00:03 58296+ kez okundu.
 

'Utanç kampanyası': Fransa'da katil polise 1 milyon Euro bağış

Fransa'da 17 yaşındaki Nahel M.'nin polis tarafından öldürülmesi sonrası başlayan eylemler sürerken, sağcılar katil zanlısı polis için bağış kampanyası başlattı. Kampanyada 1 milyon Euro toplandı.

 Fransa'da 17 yaşındaki  Nahel M.'nin polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından başlayan protestolar 6. günde devam ediyor. Protestoların başladığı 27 Haziran'dan bu yana göstericiler özellikle geceleri Paris dahil birçok kentte havai fişeklerle eylem yapıyor. Sosyal medyadaki görüntülere göre, başkent Paris başta olmak üzere Marsilya, Lyon, Strazburg, Nice dahil birçok kentte eylemler sürüyor.  Dün gece de devam eden eylemlerde şu ana kadar en az 5 bin araç kundaklandı, bin bina hasar gördü veya ateşe verildi, 250 polis/jandarma karakolu saldırıya uğradı. 3 BİN 200 GÖZALTI Gösterilerde bugüne kadar yaklaşık 3 bin 200 kişi gözaltına alındı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, gözaltına alınanların ortalama yaşının 17 olduğunu duyurdu. Öte yandan ülkedeki sağcılar Nahel'i öldüren polis Florian M'nin ailesi için internet üzerinden dayanışma kampanyası düzenlendi. Kampanyaya şu ana kadar 40 binden fazla kişi 5 ile 3 bin euro arasında bağış yaptı. Bugüne kadar toplanan miktarın yaklaşık 1 milyon Euroyu bulduğu açıklandı. Sol partiler ise kampanyayı "utanç kampanyası" diyerek eleştirdi. Protestolar sürerken polis kurşunuyla ölen gencin ailesi sükûnet çağrısı yaptı. Nael M.'nin büyükannesi, "Torunumu öldüren polis memurunu suçluyorum, tüm kızgınlığım bu. Polisimiz var ve şanslıyız ki polisimiz var. Bir şeyleri kıran insanlara şunu söylüyorum; Durun. Nael'i bahane ederek yapıyorlar bunu. Hayır, insanlar dursun! Dursunlar, dükkanların camlarını kırmasınlar, okulları yağmalamasınlar." dedi.//Duvar
Fransa'da 17 yaşındaki Nahel M.'nin polis tarafından öldürülmesi sonrası başlayan eylemler sürerken, sağcılar katil zanlısı polis için bağış kampanyası başlattı. Kampanyada 1 milyon Euro toplandı.

 Fransa'da 17 yaşındaki  Nahel M.'nin polis kurşunuyla öldürülmesinin ardından başlayan protestolar 6. günde devam ediyor.

Protestoların başladığı 27 Haziran'dan bu yana göstericiler özellikle geceleri Paris dahil birçok kentte havai fişeklerle eylem yapıyor. Sosyal medyadaki görüntülere göre, başkent Paris başta olmak üzere Marsilya, Lyon, Strazburg, Nice dahil birçok kentte eylemler sürüyor. 

Dün gece de devam eden eylemlerde şu ana kadar en az 5 bin araç kundaklandı, bin bina hasar gördü veya ateşe verildi, 250 polis/jandarma karakolu saldırıya uğradı.

3 BİN 200 GÖZALTI

Gösterilerde bugüne kadar yaklaşık 3 bin 200 kişi gözaltına alındı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, gözaltına alınanların ortalama yaşının 17 olduğunu duyurdu.

Öte yandan ülkedeki sağcılar Nahel'i öldüren polis Florian M'nin ailesi için internet üzerinden dayanışma kampanyası düzenlendi. Kampanyaya şu ana kadar 40 binden fazla kişi 5 ile 3 bin euro arasında bağış yaptı. Bugüne kadar toplanan miktarın yaklaşık 1 milyon Euroyu bulduğu açıklandı.

Sol partiler ise kampanyayı "utanç kampanyası" diyerek eleştirdi.

Protestolar sürerken polis kurşunuyla ölen gencin ailesi sükûnet çağrısı yaptı.

Nael M.'nin büyükannesi, "Torunumu öldüren polis memurunu suçluyorum, tüm kızgınlığım bu. Polisimiz var ve şanslıyız ki polisimiz var. Bir şeyleri kıran insanlara şunu söylüyorum; Durun. Nael'i bahane ederek yapıyorlar bunu. Hayır, insanlar dursun! Dursunlar, dükkanların camlarını kırmasınlar, okulları yağmalamasınlar." dedi.//Duvar

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.