Rahim ağzı kanserinin farkında ol, kansere dur de hayata yol ver

SAĞLIK 09.01.2024 - 15:20, Güncelleme: 09.01.2024 - 15:20 8193+ kez okundu.
 

Rahim ağzı kanserinin farkında ol, kansere dur de hayata yol ver

Kadınlar trafik ışıklarında ‘kansere dur de, hayata devam et’ diyerek dans ettiler.

Sosyal Medyanın kadın fenomenleri,  Gaziosmanpaşa Meydanında trafik ışıklarının kırmızı yandığı anda, rahim ağzı kanserinin farkındalık rengi olan mavitonlarda kıyafetlerle yoldan geçen arabalara ellerindeki uyarı yazılarını göstererek dans etti.  Sokaktan  geçenlerin meraklı bakışları içinde rahim ağzı kanseri ile ilgili farkındalık yaratmak isteyen kadınlar ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Behiye Pınar Göksedef sorulara da cevap verdi.  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Belma Kurdoğlu Akgün ve Sosyal Hizmet Uzmanı Cansu Çuvalcı’nın da aralarında olduğu mavi kadınlar, trafik ışıklarında yaya geçidinde yürüdüler.  Prof. Dr. Behiye Göksedef, kadınlarda 4. Sıklıkta görülen ‘rahim ağzı kanseri’ nin erken teşhis ile önlenebilir ve sağlığa dönüşebilir olmasının çok önemli olduğunu sözlerine eklerken, bunun için HPV aşısının kız ve erkek çocuklarına mutlaka yaptırılması konusunda bilgilendirmeler yaptı. Kadınların ayrıca her yıl düzenli olarak smear test yaptırmasının altını çizen Prof. Dr. Behiye Pınar Göksedef ‘Kansere dur de, hayata yol ver’ diye konuştu. Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Belma Kurdoğlu Akgün ise, ‘Bütün kadınlarımızı olabilecek belirtilere karşı farkında olmaları için bilinçlendirmek en önemli noktadır. %99  HPV enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen bu kanser türü için kadın erkek demeksizin HPV aşısını yaptırmalıyız çünkü aşı hayat kurtarır.’ Dedi.  Sağlık Bakanlığının HPV aşısı için çalışmalar yaparak genç kızlarımıza ve kadınlarımıza sağlık konusunda önemli destek verdiği ‘Rahim ağzı kanseri farkındalık ayı’ nda YYÜ Gaziosmanpaşa Hastanesinin hazırladığı bu klip trafik ışıklarındaki 2 dakikalık bekleme süresi içinde dikkatleri çekerek büyük ses getirdi.
Kadınlar trafik ışıklarında ‘kansere dur de, hayata devam et’ diyerek dans ettiler.

Sosyal Medyanın kadın fenomenleri,  Gaziosmanpaşa Meydanında trafik ışıklarının kırmızı yandığı anda, rahim ağzı kanserinin farkındalık rengi olan mavitonlarda kıyafetlerle yoldan geçen arabalara ellerindeki uyarı yazılarını göstererek dans etti. 


Sokaktan  geçenlerin meraklı bakışları içinde rahim ağzı kanseri ile ilgili farkındalık yaratmak isteyen kadınlar ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Behiye Pınar Göksedef sorulara da cevap verdi. 
Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Belma Kurdoğlu Akgün ve Sosyal Hizmet Uzmanı Cansu Çuvalcı’nın da aralarında olduğu mavi kadınlar, trafik ışıklarında yaya geçidinde yürüdüler. 

Prof. Dr. Behiye Göksedef, kadınlarda 4. Sıklıkta görülen ‘rahim ağzı kanseri’ nin erken teşhis ile önlenebilir ve sağlığa dönüşebilir olmasının çok önemli olduğunu sözlerine eklerken, bunun için HPV aşısının kız ve erkek çocuklarına mutlaka yaptırılması konusunda bilgilendirmeler yaptı. Kadınların ayrıca her yıl düzenli olarak smear test yaptırmasının altını çizen Prof. Dr. Behiye Pınar Göksedef ‘Kansere dur de, hayata yol ver’ diye konuştu.Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Belma Kurdoğlu Akgün ise, ‘Bütün kadınlarımızı olabilecek belirtilere karşı farkında olmaları için bilinçlendirmek en önemli noktadır. %99  HPV enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen bu kanser türü için kadın erkek demeksizin HPV aşısını yaptırmalıyız çünkü aşı hayat kurtarır.’ Dedi. 
Sağlık Bakanlığının HPV aşısı için çalışmalar yaparak genç kızlarımıza ve kadınlarımıza sağlık konusunda önemli destek verdiği ‘Rahim ağzı kanseri farkındalık ayı’ nda YYÜ Gaziosmanpaşa Hastanesinin hazırladığı bu klip trafik ışıklarındaki 2 dakikalık bekleme süresi içinde dikkatleri çekerek büyük ses getirdi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.