Ömer Faruk Eminağaoğlu: BU YOLDA YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ!

ÖZEL HABER 09.04.2024 - 20:25, Güncelleme: 09.04.2024 - 20:32 17479+ kez okundu.
 

Ömer Faruk Eminağaoğlu: BU YOLDA YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ!

2024 Yerel Seçimlerinin en çok tartışma yaratan sonucu Hatay’dan geldi. YARSAV Eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu aday belirlene sürecinden başlayarak CHP’nin Hatay’ı neden kaybettiğini açıklayan bir yazı kaleme aldı.

2024'te CHP antidemokratik yol ve yöntemle Hatay adayını belirledi. Adayı böyle belirleyen genel merkez bu sefer belirlediği aday ile kamuoyu önüne çıkmaktan ve açık açık destek vermekten uzak durdu. BBB adayları reklam filminde bile çeşitli gerekçelerle Hatay adayına yer vermedi. Hatay il ve ilçe örgütleri, seçmen olarak gözükenler için seçmen listelerine ve oy kullananların kimlikleri yönünden de sandık kurullarına yöntemine uygun ve süresinde kapsamlı itiraz yapmadı. İş işten geçince hukuken sonuç çıkmayacağı açık olmasına rağmen YSK'ya yapılan itiraza bel bağlandı. Doğal olarak yapılan başvurudan sonuç da çıkmadı.   CHP'nin besleyip büyüttüğü İYİ Parti Hatay'da da seçimlere katıldı. Sonuçta İYİ Parti'nin aldığı oyların da doğrudan etkisiyle kazanacağı  seçimleri kaybeden CHP oldu. TİP milletvekili Can Atalay Hatay'dan seçilmişti. Can Atalay'ın yaşadığı hukuksuzluğa Türkiye'de herkes ses oldu. Bir yandan  Türkiye ittifakı denilirken ve halk sandıkta buluşmuş iken, Gebze'de CHP de TİP lehine aday çıkarmazken, aynı dayanışmanın Hatay'da yapılmaması ve TİP'in aday çıkarması, aday çıkarırken de TİP genel başkanının içtenliğini gösterip gidip Hatay'dan (CHP ve TİP tabanı yönünden) tek aday olmaması, TİP'in gösterdiği Hatay adayının aldığı oyun etkisi ile de seçimleri kaybeden CHP oldu. Bir başka bakışla seçimlerde Hatay halkının iradesi hiçe sayılıp Hatay AKP'ye teslim edildi. CHP Kurucu ve Daimi Genel Başkanı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Hatay şahsi meselemdir" demişti. CHP'nin önceki genel başkanı döneminde Hataylı gerici Sadullah Ergin'in Çankaya'dan aday yapılması Çankaya ve dolayısıyla Cumhuriyet kimliğine saldırı olmuştu. CHP'nin mevcut genel başkanının avukatının Çankaya'dan aday yapılması da Çankaya kimliğini gölgeledi. Bu adaylık, adayın siyasi bir öyküsü olmamasına rağmen, gerçeği yansıtmayan mağdurluk  söylemleriyle benimsettirilmeye çalışıldı. Mevcut genel başkan da "Hatay şahsi meselemdir" dese de, söylediğinin aksine Hatay değil, Çankaya mevcut genel başkanın şahsi meselesi haline geldi. Hatay mevcut yönetim tarafından şahsi mesele olarak görülse, Parti'nin ikinci ismi olan parti sözcüsünün Hataylı da olması gözetilip, pekala bu kişinin adaylaştırılması yoluna da gidilebilir ya da Hatay için gösterilen adaya daha da çok sahiplenilip, alanlarda ve olası hukuksal sorunlarda çok daha duyarlı hareket edilebilirdi. Demek ki değişim demekle değişim olmuyor. İYİ Parti de her zamanki gibi yine yapacağını yaptı ve bu sonucu ayrıca yarattı... TİP, hem Can Atalay hem Hatay konusunda içten olmadığını gösterdi. Hatay'ın şahsi mesele olması konusu, CHP'de Parti sorunu, Ülke sorunu ve de Kurucu Genel Başkanın izinden yürüme sorunudur. Bu yolda yürümek söylemle değil ancak eylemle mümkün. Bu yolda yürümeye devam edeceğiz Ömer Faruk Eminağaoğlu
2024 Yerel Seçimlerinin en çok tartışma yaratan sonucu Hatay’dan geldi. YARSAV Eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu aday belirlene sürecinden başlayarak CHP’nin Hatay’ı neden kaybettiğini açıklayan bir yazı kaleme aldı.2024'te CHP antidemokratik yol ve yöntemle Hatay adayını belirledi.

Adayı böyle belirleyen genel merkez bu sefer belirlediği aday ile kamuoyu önüne çıkmaktan ve açık açık destek vermekten uzak durdu. BBB adayları reklam filminde bile çeşitli gerekçelerle Hatay adayına yer vermedi.

Hatay il ve ilçe örgütleri, seçmen olarak gözükenler için seçmen listelerine ve oy kullananların kimlikleri yönünden de sandık kurullarına yöntemine uygun ve süresinde kapsamlı itiraz yapmadı. İş işten geçince hukuken sonuç çıkmayacağı açık olmasına rağmen YSK'ya yapılan itiraza bel bağlandı. Doğal olarak yapılan başvurudan sonuç da çıkmadı.

 

CHP'nin besleyip büyüttüğü İYİ Parti Hatay'da da seçimlere katıldı.

Sonuçta İYİ Parti'nin aldığı oyların da doğrudan etkisiyle kazanacağı  seçimleri kaybeden CHP oldu.

TİP milletvekili Can Atalay Hatay'dan seçilmişti. Can Atalay'ın yaşadığı hukuksuzluğa Türkiye'de herkes ses oldu. Bir yandan  Türkiye ittifakı denilirken ve halk sandıkta buluşmuş iken, Gebze'de CHP de TİP lehine aday çıkarmazken, aynı dayanışmanın Hatay'da yapılmaması ve TİP'in aday çıkarması, aday çıkarırken de TİP genel başkanının içtenliğini gösterip gidip Hatay'dan (CHP ve TİP tabanı yönünden) tek aday olmaması, TİP'in gösterdiği Hatay adayının aldığı oyun etkisi ile de seçimleri kaybeden CHP oldu.

Bir başka bakışla seçimlerde Hatay halkının iradesi hiçe sayılıp Hatay AKP'ye teslim edildi.


CHP Kurucu ve Daimi Genel Başkanı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Hatay şahsi meselemdir" demişti.

CHP'nin önceki genel başkanı döneminde Hataylı gerici Sadullah Ergin'in Çankaya'dan aday yapılması Çankaya ve dolayısıyla Cumhuriyet kimliğine saldırı olmuştu.

CHP'nin mevcut genel başkanının avukatının Çankaya'dan aday yapılması da Çankaya kimliğini gölgeledi. Bu adaylık, adayın siyasi bir öyküsü olmamasına rağmen, gerçeği yansıtmayan mağdurluk  söylemleriyle benimsettirilmeye çalışıldı.

Mevcut genel başkan da "Hatay şahsi meselemdir" dese de, söylediğinin aksine Hatay değil, Çankaya mevcut genel başkanın şahsi meselesi haline geldi.

Hatay mevcut yönetim tarafından şahsi mesele olarak görülse, Parti'nin ikinci ismi olan parti sözcüsünün Hataylı da olması gözetilip, pekala bu kişinin adaylaştırılması yoluna da gidilebilir ya da Hatay için gösterilen adaya daha da çok sahiplenilip, alanlarda ve olası hukuksal sorunlarda çok daha duyarlı hareket edilebilirdi.

Demek ki değişim demekle değişim olmuyor.

İYİ Parti de her zamanki gibi yine yapacağını yaptı ve bu sonucu ayrıca yarattı...

TİP, hem Can Atalay hem Hatay konusunda içten olmadığını gösterdi.

Hatay'ın şahsi mesele olması konusu, CHP'de Parti sorunu, Ülke sorunu ve de Kurucu Genel Başkanın izinden yürüme sorunudur.

Bu yolda yürümek söylemle değil ancak eylemle mümkün.

Bu yolda yürümeye devam edeceğiz

Ömer Faruk Eminağaoğlu

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.