Dünyanın en akıllı köpek cinsi belli oldu: Sonuç şaşırttı

BİLİM TEKNOLOJİ 08.01.2023 - 00:00, Güncelleme: 08.01.2023 - 00:00 8853+ kez okundu.
 

Dünyanın en akıllı köpek cinsi belli oldu: Sonuç şaşırttı

Finlandiya'da yapılan bir araştırma farklı köpek türleri ile ilgili dikkat çekici bulgulara ulaştı. Problem çözücü, insanları anlama ve hızlı yanıt verme gibi farklı kriterlerle yapılan değerlendirmede en akıllı köpek türü belli oldu.

Finlandiya’nın önde gelen eğitim kurumlarından Helsinki Üniversitesi’nde görevli bilim insanları 13 farklı türden 1000’den fazla köpeği karşı karşıya getirerek dikkat çekici bulgulara ulaştı. Uzmanlar, davranışsal ve zihinsel bir dizi testten geçirdikleri köpekleri incelerken, “en akıllı köpek hangisi” sorusuna da yanıt bulmaya çalıştı. Bilim insanları uzun bir süredir “en akıllı köpek türü” olarak bilinen Border Collie cinsi köpeklerin aslında en akıllı köpekler olmadığını ortaya çıkardı. Yapılan araştırma sonuçları Scientific Reports isimli tıp dergisinde yayınlanırken Belçika Malinois kurdu en zeki köpek olarak kayıtlara geçti. Polis birimleri tarafından da kullanılan köpeklerin bağımsız olduğu, problem çözmede, insanları anlamada ve tepkiye yanıt vermede “kusursuz “olduğu belirtildi. Araştırmayı yürüten Saara Junttila, “Birçok türün kendine göre güçlü ve zayıf yanları var. Örneğin Labrador Retriever’lar insanları anlamada çok iyi ama problem çözme konusunda zayıf” dedi. Araştırmada yer alan Dr. Katriina Tiina ise, “Belçika Malinois kurtları birçok test sonucunda çok iyi sonuçlar aldı. Border Collies isimli çoban köpekleri de birçok testte iyi sonuçlar elde etti” dedi.Araştırmada bu iki köpek türünün yanı sıra Hovawart türü köpekler ile Spanish Water Dog isimli köpek türü de üst sıralarda yer aldı. Türkiye’de de çok sık görülen Golden Retriever ve Labradorların ise duygusal yeterlilik açısından üst sıralarda yer aldığı fakat diğer testlerde geride kaldığı da belirtildi.  
Finlandiya'da yapılan bir araştırma farklı köpek türleri ile ilgili dikkat çekici bulgulara ulaştı. Problem çözücü, insanları anlama ve hızlı yanıt verme gibi farklı kriterlerle yapılan değerlendirmede en akıllı köpek türü belli oldu.

Finlandiya’nın önde gelen eğitim kurumlarından Helsinki Üniversitesi’nde görevli bilim insanları 13 farklı türden 1000’den fazla köpeği karşı karşıya getirerek dikkat çekici bulgulara ulaştı.

Uzmanlar, davranışsal ve zihinsel bir dizi testten geçirdikleri köpekleri incelerken, “en akıllı köpek hangisi” sorusuna da yanıt bulmaya çalıştı.

köpüş

Bilim insanları uzun bir süredir “en akıllı köpek türü” olarak bilinen Border Collie cinsi köpeklerin aslında en akıllı köpekler olmadığını ortaya çıkardı. Yapılan araştırma sonuçları Scientific Reports isimli tıp dergisinde yayınlanırken Belçika Malinois kurdu en zeki köpek olarak kayıtlara geçti.

Polis birimleri tarafından da kullanılan köpeklerin bağımsız olduğu, problem çözmede, insanları anlamada ve tepkiye yanıt vermede “kusursuz “olduğu belirtildi. Araştırmayı yürüten Saara Junttila, “Birçok türün kendine göre güçlü ve zayıf yanları var. Örneğin Labrador Retriever’lar insanları anlamada çok iyi ama problem çözme konusunda zayıf” dedi.

köpüş1
Araştırmada yer alan Dr. Katriina Tiina ise, “Belçika Malinois kurtları birçok test sonucunda çok iyi sonuçlar aldı. Border Collies isimli çoban köpekleri de birçok testte iyi sonuçlar elde etti” dedi.
Araştırmada bu iki köpek türünün yanı sıra Hovawart türü köpekler ile Spanish Water Dog isimli köpek türü de üst sıralarda yer aldı. Türkiye’de de çok sık görülen Golden Retriever ve Labradorların ise duygusal yeterlilik açısından üst sıralarda yer aldığı fakat diğer testlerde geride kaldığı da belirtildi.

 

Haber Detay Altı LOGO

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.