İstanbul’da kira depremi: Merkez üssü Finans Merkezi

EKONOMİ 01.02.2023 - 00:00, Güncelleme: 01.02.2023 - 00:00 10049+ kez okundu.
 

İstanbul’da kira depremi: Merkez üssü Finans Merkezi

Merkez Bankası'nın faiz politikasıyla altüst olan konut piyasası, Merkez Bankası çalışanlarıyla birlikte İstanbul Finans Merkezi'ne (İFM) taşınacak tüm personeli vurdu. İFM'ye taşınacak personel fahiş fiyatlarla karşı karşıya kalırken sınırlı arz nedeniyle Anadolu Yakası'nda kiraların daha da artması bekleniyor.

İstanbul’da son bir yılda yüzde 150 zamlanan kiralar, İstanbul Finans Merkezi (İFM) için Ankara’dan İstanbul’a taşınacak personeli de vurdu.Sözcü'den Gamze Bal'ın haberine göre Ümraniye ve Ataşehir’deki emlakçılar ile bu bölgeye bakan gayrimenkul danışmanları, Ankara’daki personelin nisan ayında açılması planlanan İFM’ye gelmek istemediğini, kiralık daire fiyatlarını araştırmaya başladığını ancak fiyatları yüksek bularak dönüş yapmadıklarını anlattı. ‘BAHÇE KATA 8 BİN TL KİRA İSTENİNCE DÖNEN OLMADI’ Sozcu.com.tr’ye konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, birçok ev sahibinin İFM’nin fiyatları daha da artıracağı beklentisiyle evini kiralamaktan ya da satmaktan vazgeçtiğini söylerken; bölgedeki emlakçılar ise İFM’nin nisanda açılmasının beklenmesine rağmen taşınmalarda istenen hareketin henüz gerçekleşmediğini anlattı. Ataşehir’deki bir emlakçı, “Buraya taşınacak personelin yöneticileri bizimle irtibat kurmuştu. Ancak fiyatlardaki pahalılık nedeniyle çevre ilçelere de bakacaklarını söylediler” dedi. Görüştüğümüz bir başka emlakçı ise, yine personelden ziyade yöneticilerin kendileriyle irtibat kurduğunu söyleyerek, “Bir yöneticinin sorduğu bahçe kat 2+1 bir dairenin kirası 8 bin lira TL idi, sonra dönen olmadı. Şu an kimse gelip sormuyor” diye konuştu. YÜKSEK FİYATLAR VE ARZ YETERSİZLİĞİ NEDENİYLE ARAYIŞTALAR Ataşehir’de 2+1 büyüklüğündeki bir daire kirasının 50 bin TL’ye kadar çıktığını belirten SNC Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Burçak Sencer Çokgör, “İstanbul genelinde bir yılda 2’ye katlanan kiralar, burada 2-3 katına çıktı. Ankara’da yaşayan personel İstanbul’da maruz kalacağı kira artışı karşısında gelmek istemediğini, çünkü maaşlarının aynı oranda artmayacağını söylüyor. Onlar için bu kiraları ödemek, aynı konforu sürdürmek çok mümkün değil” dedi.3-4 ay önce Finans Merkezi’ne gelecek üst düzey yöneticilerle görüştüğünü belirten Gayrimenkul Danışmanı Abdullah Küçük ise, “Sınırlı bütçeyle hareket ediyorlar. Ataşehir merkez bütçelerini karşılamıyor. O yüzden yakın civarda, bütçelerine uygun evler bakıyorlar. Hem fiyatlar yüksek hem yeterli konut yok. Yüksek fiyatlar ve arz yetersizliği nedeniyle arayışa devam ediyorlar” diye konuştu.
Merkez Bankası'nın faiz politikasıyla altüst olan konut piyasası, Merkez Bankası çalışanlarıyla birlikte İstanbul Finans Merkezi'ne (İFM) taşınacak tüm personeli vurdu. İFM'ye taşınacak personel fahiş fiyatlarla karşı karşıya kalırken sınırlı arz nedeniyle Anadolu Yakası'nda kiraların daha da artması bekleniyor.

İstanbul’da son bir yılda yüzde 150 zamlanan kiralar, İstanbul Finans Merkezi (İFM) için Ankara’dan İstanbul’a taşınacak personeli de vurdu.
Sözcü'den Gamze Bal'ın haberine göre Ümraniye ve Ataşehir’deki emlakçılar ile bu bölgeye bakan gayrimenkul danışmanları, Ankara’daki personelin nisan ayında açılması planlanan İFM’ye gelmek istemediğini, kiralık daire fiyatlarını araştırmaya başladığını ancak fiyatları yüksek bularak dönüş yapmadıklarını anlattı.

‘BAHÇE KATA 8 BİN TL KİRA İSTENİNCE DÖNEN OLMADI’

Sozcu.com.tr’ye konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, birçok ev sahibinin İFM’nin fiyatları daha da artıracağı beklentisiyle evini kiralamaktan ya da satmaktan vazgeçtiğini söylerken; bölgedeki emlakçılar ise İFM’nin nisanda açılmasının beklenmesine rağmen taşınmalarda istenen hareketin henüz gerçekleşmediğini anlattı.

Ataşehir’deki bir emlakçı, “Buraya taşınacak personelin yöneticileri bizimle irtibat kurmuştu. Ancak fiyatlardaki pahalılık nedeniyle çevre ilçelere de bakacaklarını söylediler” dedi.

Görüştüğümüz bir başka emlakçı ise, yine personelden ziyade yöneticilerin kendileriyle irtibat kurduğunu söyleyerek, “Bir yöneticinin sorduğu bahçe kat 2+1 bir dairenin kirası 8 bin lira TL idi, sonra dönen olmadı. Şu an kimse gelip sormuyor” diye konuştu.

YÜKSEK FİYATLAR VE ARZ YETERSİZLİĞİ NEDENİYLE ARAYIŞTALAR

Ataşehir’de 2+1 büyüklüğündeki bir daire kirasının 50 bin TL’ye kadar çıktığını belirten SNC Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Burçak Sencer Çokgör, “İstanbul genelinde bir yılda 2’ye katlanan kiralar, burada 2-3 katına çıktı. Ankara’da yaşayan personel İstanbul’da maruz kalacağı kira artışı karşısında gelmek istemediğini, çünkü maaşlarının aynı oranda artmayacağını söylüyor. Onlar için bu kiraları ödemek, aynı konforu sürdürmek çok mümkün değil” dedi.
3-4 ay önce Finans Merkezi’ne gelecek üst düzey yöneticilerle görüştüğünü belirten Gayrimenkul Danışmanı Abdullah Küçük ise, “Sınırlı bütçeyle hareket ediyorlar. Ataşehir merkez bütçelerini karşılamıyor. O yüzden yakın civarda, bütçelerine uygun evler bakıyorlar. Hem fiyatlar yüksek hem yeterli konut yok. Yüksek fiyatlar ve arz yetersizliği nedeniyle arayışa devam ediyorlar” diye konuştu.

Haber Detay Altı LOGO

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.