Kerem Kınık: Kâr amaçlı çadır satılmıyor ancak maliyetinin yerine konması gerekiyor

GÜNDEM (Bir Gün) - Bir Gün Gazetesi | 28.02.2023 - 12:41, Güncelleme: 28.02.2023 - 12:41 7232+ kez okundu.
 

Kerem Kınık: Kâr amaçlı çadır satılmıyor ancak maliyetinin yerine konması gerekiyor

Ahbap'a çadır satan Kızılay'ın başkanı Kerem Kınık, "Kızılay kâr amaçlı çadır satmıyor. Ancak çadır maliyetinin yerine konması gerekiyor" açıklaması yaptı. İstifa edecek mi sorusunu da yanıtlayan Kınık, "Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem" yanıtı verdi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından afet bölgesine çadır göndermek yerine bu çadırları Ahbap Derneği'ne sattığı ortaya çıkan Kızılay’ın başkanı Kerem Kınık, yeni açıklamalarda bulundu. Hürriyet'ten Hande Fırat'a konuşan Kınık, kurumun kâr amaçlı çadır satmadığını ancak maliyetnin yerine konması gerektiğini savunarak, "Kızılay Derneği de çadırları maliyeti parasına Kızılay Çadır ve Tekstil’den alıyor" dedi. "Bu kapsamda dernek tarafından alınan 54 bin çadır Kızılay’ın yurt genelindeki depolarında bulunuyordu" diyen Kınık, "Yerleri ve adetleri zaten AFAD’a bildirilmişti. Sonrasında 20 bin çadır daha tedarik edilerek AFAD’a toplam 74 bin çadır verildi" diye konuştu. Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre Kızılay'ın çadır konusunda AFAD’ın koordinasyonuna bağlı olduğunu ifade eden Kınık, "AFAD barınmadan sorumlu olduğu için çadırlar ya AFAD’a teslim ediliyor ya da kurulmasını istediği yere götürülerek kuruluyor. Aynı plana göre Kızılay yemekten sorumlu. 2.5 milyon depremzedeye, illerde ve ilçelerde üç öğün yemek veriliyor" ifadelerini kullandı. DEPOLARDA ÇADIR GÖRÜNTÜSÜ GERÇEK Mİ? Kızılay'ın Trakya deposunda çadır beklettiği iddialarını yanıtlayan Kınık, şunları söyledi: "Gerçek değil. O görüntüler Trakya depolarından yükleme yapılmadan önce çekilmiş. Depoların son halini yani bomboş olduğunu sosyal medya hesabımdan paylaştım. Kızılay’a bağlı ve derneğin de satın aldığı şirket, çadır satmak zorunda. Çadır üretiminin bir maliyeti var. Bu maliyeti karşılamak zorundayız. Biz bir derneğiz. Aksi halde kamu zararı olur. Derneğin satın aldığı çadırların parası ile de yeni çadırlar üretiliyor. Kızılay Çadır ve Tekstil şu an tam kapasite çalışarak günde yaklaşık bin çadır üretiyor ve üretilen her çadır AFAD’a gidiyor. Şu an depolarımızda sıfır çadır var.” "BÖYLE BİR BAŞARI KONULMUŞKEN GOYGOYGUCULARIN LAFI İLE HAREKET ETMEM" Kendisine yöneltilen, "Bu kadar tepki varken, vicdanının rahat olup olmadığı, istifa edip etmeyeceği" sorulan Kınık, "Seçilmiş bir isim olarak görev yapıyorum. Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem." yanıtı verdi. ÇADIRLAR NEDEN AHBAP’A SATILDI? Hande Fırat'ın "AHBAP’a maliyetine satılan çadırlar aslında Birleşmiş Milletler’in bir siparişi üzerine dikilmiş" bilgisini vererek Kınık'ın sözlerini aktardı: "BM’nin ihtiyacı olmayınca da bir süredir bu çadırlar depoda bekliyorlardı. Çadırlar AFAD’ın şartnamesini karşılamıyordu, örneğin üzerinde logo bulunmuyordu. AHBAP isteyince biz de onlara maliyetine sattık, sonuçta Kızılay’a bağış yapmış oldu. Şirket bu para ile kumaş alarak üretimine devam ediyor."
Ahbap'a çadır satan Kızılay'ın başkanı Kerem Kınık, "Kızılay kâr amaçlı çadır satmıyor. Ancak çadır maliyetinin yerine konması gerekiyor" açıklaması yaptı. İstifa edecek mi sorusunu da yanıtlayan Kınık, "Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem" yanıtı verdi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından afet bölgesine çadır göndermek yerine bu çadırları Ahbap Derneği'ne sattığı ortaya çıkan Kızılay’ın başkanı Kerem Kınık, yeni açıklamalarda bulundu.

Hürriyet'ten Hande Fırat'a konuşan Kınık, kurumun kâr amaçlı çadır satmadığını ancak maliyetnin yerine konması gerektiğini savunarak, "Kızılay Derneği de çadırları maliyeti parasına Kızılay Çadır ve Tekstil’den alıyor" dedi. "Bu kapsamda dernek tarafından alınan 54 bin çadır Kızılay’ın yurt genelindeki depolarında bulunuyordu" diyen Kınık, "Yerleri ve adetleri zaten AFAD’a bildirilmişti. Sonrasında 20 bin çadır daha tedarik edilerek AFAD’a toplam 74 bin çadır verildi" diye konuştu.

Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre Kızılay'ın çadır konusunda AFAD’ın koordinasyonuna bağlı olduğunu ifade eden Kınık, "AFAD barınmadan sorumlu olduğu için çadırlar ya AFAD’a teslim ediliyor ya da kurulmasını istediği yere götürülerek kuruluyor. Aynı plana göre Kızılay yemekten sorumlu. 2.5 milyon depremzedeye, illerde ve ilçelerde üç öğün yemek veriliyor" ifadelerini kullandı.

DEPOLARDA ÇADIR GÖRÜNTÜSÜ GERÇEK Mİ?

Kızılay'ın Trakya deposunda çadır beklettiği iddialarını yanıtlayan Kınık, şunları söyledi:

"Gerçek değil. O görüntüler Trakya depolarından yükleme yapılmadan önce çekilmiş. Depoların son halini yani bomboş olduğunu sosyal medya hesabımdan paylaştım. Kızılay’a bağlı ve derneğin de satın aldığı şirket, çadır satmak zorunda. Çadır üretiminin bir maliyeti var. Bu maliyeti karşılamak zorundayız. Biz bir derneğiz. Aksi halde kamu zararı olur. Derneğin satın aldığı çadırların parası ile de yeni çadırlar üretiliyor. Kızılay Çadır ve Tekstil şu an tam kapasite çalışarak günde yaklaşık bin çadır üretiyor ve üretilen her çadır AFAD’a gidiyor. Şu an depolarımızda sıfır çadır var.”

"BÖYLE BİR BAŞARI KONULMUŞKEN GOYGOYGUCULARIN LAFI İLE HAREKET ETMEM"

Kendisine yöneltilen, "Bu kadar tepki varken, vicdanının rahat olup olmadığı, istifa edip etmeyeceği" sorulan Kınık, "Seçilmiş bir isim olarak görev yapıyorum. Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem." yanıtı verdi.

ÇADIRLAR NEDEN AHBAP’A SATILDI?

Hande Fırat'ın "AHBAP’a maliyetine satılan çadırlar aslında Birleşmiş Milletler’in bir siparişi üzerine dikilmiş" bilgisini vererek Kınık'ın sözlerini aktardı:

"BM’nin ihtiyacı olmayınca da bir süredir bu çadırlar depoda bekliyorlardı. Çadırlar AFAD’ın şartnamesini karşılamıyordu, örneğin üzerinde logo bulunmuyordu. AHBAP isteyince biz de onlara maliyetine sattık, sonuçta Kızılay’a bağış yapmış oldu. Şirket bu para ile kumaş alarak üretimine devam ediyor."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.